Łupież - pozbądź się go na zawsze!

Wydaje się, że łupież to najłagodniejsza ze wszystkich możliwych chorób. Ale ci, którzy mają z nią do czynienia wiedzą, że przesuszona, podrażniona i swędząca skóra głowy to nic przyjemnego. Do tego dochodzi jeszcze efekt płatków “śniegu” opadających na włosy i ubrania, co wygląda mało apetycznie i wywołuje pewne skrępowanie. Skąd wynika ten problem i jak można skutecznie się go pozbyć?

włosy

Lecz i zapobiegaj

Tak naprawdę łupież może pojawić się na głowie każdego z nas - to schorzenie występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn, bez względu na wiek. Łupież wywołują mikroskopijne grzyby (drożdżaki), które żyją naturalnie na powierzchni skóry naszej głowy - niewiele jednak im potrzeba, by zaczęły się namnażać, a przez to zaburzać równowagę w naskórku i powodować pojawienie się łupieżu:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej - to znaczy wysoki poziom androgenów i progesteronu, zaś niski estrogenów. Wywołana tą sytuacją nadmierna praca gruczołów łojowych, daje idealne warunki do rozwoju grzybów i pojawienia się łupieżu. Być może wystarczy wizyta u specjalisty i przyjmowanie odpowiednich leków, a sytuacja wróci do normy.
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów - szamponu, lakieru czy odżywki - może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, podrażnień i stanów zapalnych, a tym samym przyczyniać się do powstania łupieżu.
  • Przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach - takie warunki mogą dodatkowo wysuszać skórę głowy, powodować złuszczanie się naskórka, a w efekcie łupież.
  • Uwarunkowania genetyczne, stresujący tryb życia, znaczne osłabienie organizmu - to wszystko tylko pomaga drożdżakom rozwijać się na skórze naszej głowy i powodować łupież.
  • Brak odpowiednich witamin i minerałów w diecie - osoby, które mają skłonność do łupieżu powinny jeść jak najwięcej produktów spożywczych, bogatych w magnez, potas, cynk, wapń i fosfor - można je znaleźć m.in w roślinach strączkowych, warzywach liściastych, owocach i drobiu. By uzupełnić niedobory, warto też sięgać po suplementy witaminowe w tabletkach.
  • Niewłaściwie wykonywane zabiegi kosmetyczne - mycie włosów za rzadko lub za często, suszenie włosów zbyt ciepłym powietrzem, twarda woda, bakterie przenoszone na czapce lub grzebieniu.

Czy szampon pomoże pozbyć się łupieżu?

Regularne oczyszczanie skóry głowy i włosów jest podstawą pielęgnacji przy występowaniu łupieżu. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szamponu - niestety nie każdy drogeryjny kosmetyk jest w stanie sobie z nim poradzić - zdecydowanie skuteczniejsze są preparaty dermatologiczne. Ponadto szampon powinien być dostosowany do rodzaju naszego łupieżu - tłustego lub suchego - zaznaczają eksperci i dermatolodzy laboratoriów Vichy - każdy z nich posiada indywidualnie dobrane składniki, które z jednej strony zwalczają oznaki łupieżu, z drugiej zmniejszają pozostałe dolegliwości - przetłuszczanie, nadmierne przesuszanie się lub swędzenie skóry głowy. Szampon nie powinien też zawierać parabenu i sztucznych barwników, które mogą uczulać i dodatkowo podrażniać wrażliwą już skórę głowy.

A domowe sposoby?

Wiele kobiet i mężczyzn, widząc u siebie pierwsze oznaki łupieżu najpierw rozpoczyna walkę z nimi domowymi sposobami - bardzo popularne metody to nacieranie włosów i skóry głowy płukanką z soku cytryny, olejkiem rycynowym czy mieszanką wody i aspiryny. Jednak są to dobre rozwiązania dla tych, u których łupież występuje okresowo, ale nie mają z nim do czynienia na stałe. Dla pozostałej części osób - te sposoby mogą okazać się nie do końca skuteczne. Trzeba też zaznaczyć, że łupież to choroba i jeśli ma charakter przewlekły - należy przede wszystkim wybrać się z nią do odpowiedniego specjalisty - w tym przypadku dermatologa lub trychologa. Poza odpowiednią pielęgnacją, przepisze on właściwe leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Nie można bagatelizować tego problemu, bowiem nieleczony łupież może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów przeciwłupieżowych, dostępna na stronie:
http://www.vichy.pl/pielegnacja-i-zdrowie-twoich-wlosow/potrzeby/c128.aspx

Menu dolne

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.