Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/wypadaniewlosow.net.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Łysienie kiłowe : Wypadanie Włosów

Łysienie kiłowe

Kiła jest bakteryjną chorobą przenoszoną drogą kontaktów seksualnych, którą wywołuje krętek blady. To schorzenie znane jest od wielu wieków pod nazwą syfilis. Choroba przechodzi przez kilka stadiów. W pierwszym pojawia się w miejscu wniknięcia patogenu na ciele chorego wrzód twardy (głównie narządy płciowe, okolice odbytu lub jama ustna), po kilku tygodniach dochodzi do wysypki na całym ciele, a nieleczona kiła prowadzi do postaci później, w której bakterie atakują układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, a na ciele pojawiają się tzw. kilaki, zmiany guzkowate o charakterze otwartych ran. Kiłę można skutecznie leczyć antybiotykami, głównie penicyliną, we wszystkich stadiach poza postacią późną, gdy dojdzie do zmian w mózgu.

Łysienie w przebiegu kiły może pojawić się w 3.–4. miesiącu po zakażeniu. Początek utraty włosów jest niezauważalny, po pewnym czasie łysienie zaczyna być widoczne, ale jest niecharakterystyczne i polega na przerzedzeniu i ścieńczeniu włosów (tzw. łysienie rozlane) na szczycie głowy i nie różni się od łysienia występującego w wielu innych chorobach zakaźnych. Drugi typ łysienia kiłowego to łysienie ogniskowe, które jest charakterystyczny dla kiły nawrotowej. Występuje po około 6 miesiącach od zakażenia. W jego przebiegu dochodzi do ogniskowego przerzedzenia włosów w okolicy skroniowej i potylicznej, w konsekwencji skóra przypomina wyglądem futro wyjedzone przez mole. Ogniska pozbawione włosów mają wymiary od kilku do kilkunastu milimetrów, ale skóra w ich obrębie nie jest zmieniona chorobowo. Czasem może dojść do utraty włosów w innych miejscach na ciele (brwi, rzęsy, pachy, okolice narządów płciowych). W niektórych przypadkach łysienie może ustąpić samoistnie po 6–12 miesiącach. Leczenie przeciwkrętkowe przyspiesza odrost włosów i jest najczęściej skuteczne. Łysieniu w kile często towarzyszy bielactwo kiłowe.

Menu dolne

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.