Jak dbać o włosy suche i zniszczone?

Włosy suche i zniszczone to bardzo częsty rezultat nieodpowiedniej pielęgnacji. Codzienne suszenie włosów, stosowanie prostownicy, lokówki, karbownicy, używanie złych kosmetyków, a także nadużywanie preparatów do stylizacji - to tylko nieliczne z naszych małych grzeszków, które w połączeniu znacznie uszkadzają włosy. Jak dbać o włosy, które utraciły dobrą kondycję? Jakich kosmetyków używać, aby zregenerować suche i zniszczone włosy? Czy może się obejść bez nożyc fryzjerskich?

straigh hair

Przyczyny i problemy suchych, zniszczonych włosów

Struktura zdrowego pasma włosa zawiera w sobie około 10% wody, która jest niezbędna do jego naturalnie pięknego wyglądu. Włosy suche i zniszczone zostały w sposób drastyczny pozbawione wilgoci w wyniku rozmaitych czynników uszkadzających bądź zaburzenia pracy gruczołów łojowych, wytwarzających nawilżające włosy sebum.

W obserwowanym pod mikroskopem suchym włosiu można zauważyć pękniętą otoczkę tłuszczową, która niczym bariera hydrolipidowa skórę, chroni włos przed nadmierną utratą wody.

Duży spadek wilgoci wewnątrz włosów sprawia, że pasma tracą połysk, stają się łamliwe, a końcówki zaczynają się rozdwajać. Taka kondycja naszej fryzury nie tylko powoduje, że nie wygląda ona dobrze, ale także staje się trudna w pielęgnacji.

Suche i zniszczone włosy bardzo ciężko się rozczesują, stają się słabe i pozbawione elastyczności, bardzo trudno jest je także ułożyć. Ponadto nieestetycznie przylegają do nasady głowy i za nic nie chcą zwiększyć swojej objętości.

Przyczyny suchych i zniszczonych włosów mogą być rozmaite, jednak jak zauważają trycholodzy, do najczęstszych zalicza się nieodpowiednią pielęgnację oraz zbyt inwazyjną stylizację, które powodują, że naturalna równowaga włosia zostaje zaburzona.

Włosy niszczą się na skutek urazów mechanicznych, które pojawiają się niemal każdego dnia - czy to w trakcie czesania, suszenia, czy też układania. Zbyt częste używanie urządzeń termicznych, bezustanne farbowanie włosów, narażenie ich na kontakt z silnymi detergentami - to główni sprawcy złej kondycji naszej fryzury. Dlatego też pierwszym krokiem w odbudowaniu i regeneracji włosów jest ich chociaż częściowe wyeliminowanie, aczkolwiek to nie wystarczy…

Pielęgnacja i regeneracja suchych, zniszczonych włosów

Włosy suche i zniszczone nie wyglądają dobrze i mogą być przyczyną złego samopoczucia osób, które je noszą. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać! Dobre praktyki pielęgnacyjne, a także odpowiednie kosmetyki mogą zdziałać cuda. Zobaczmy, co można zrobić, aby bez pomocy nożyc fryzjerskich poprawić stan zniszczonej fryzury.

Krok 1: Dobre praktyki

  • Jeśli tylko możemy, ograniczmy na jakiś czas korzystanie z urządzeń termicznych (lokówek, suszarek, karbownic, prostownic, itp.).
  • Płuczmy włosy chłodną wodą, która sprzyja zamykaniu łusek, a więc ogranicza spadek wilgotności włosia.
  • Nie wycierajmy zbyt mocno włosów ręcznikiem ani nie rozczesujmy ich zbyt intensywnie. Kiedy mamy problem ze szczotkowaniem użyjmy specjalnej odżywki do włosów lub jedwabiu.
  • W czasie chłodniejszych pór roku, kiedy otulamy się grubymi ubraniami, postarajmy się wiązać włosy w kucyk lub koczek. Ocieranie się końcówek o chropowate materiały powoduje ich rozdwajanie się.

Krok 2: Odpowiednie kosmetyki

  • Stosujmy odpowiedni szampon do włosów suchych i zniszczonych. Pamiętajmy o tym, żeby jego formuła była zarazem lekka (i nie obciążała włosów) oraz bogata w składniki odżywcze.
  • Raz w tygodniu aplikujmy na mokre włosy maskę do włosów suchych. Istnieje wiele różnych kosmetyków tego typu. Przykładowo maska odżywcza do włosów Garnier Goodbye Damage przenika do głębokich warstw włosia, głęboko je nawilża i regeneruje. Wystarczy pozostawić je na włosach na 3 minuty, aby w krótkim czasie zaobserwować znaczne rezultaty.
  • Unikajmy kosmetyków, których formuła oparta jest na roztworach alkoholowych.
  • Odstawmy na bok farby do koloryzacji, a jeśli jesteśmy od nich uzależnieni, postarajmy się wybierać te jak najbardziej naturalne.

Krok 3: Właściwa dieta

  • Przestrzegajmy zrównoważonej diety bogatej w białko, tłuszcze, węglowodany, a także mikroelementy oraz witaminy.
  • Wypijamy co dzień nie mniej jak 1,5 l. wody mineralnej.

Menu dolne

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.